Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

Sebastian Vettel

2011.07.29

Biográfia

Sebastian Vettel 1987. július 3-án született Heppenheim-ban. A Formula 1-ben jelenleg a Red Bull Racing csapatnál versenyzik, ahol csapattársa az ausztrál Mark Webber.

Sebastian 1987-ben született a Nyugat-Németországban található Heppenheim-ban Heike és Norbert Vettel harmadik gyermeként. Van két nővére, Melanie és Stefanie, illetve egy öccse, Fabian. Magánéletét nagyon védi. Barátnője van, de nem viszi magával a futamokra.
Seb egy interjú során megemlítette, hogy szörnyű gyerek volt az iskolában. Gyerekkorában a Három Michael volt a példaképe: Michael Schumacher, Michael Jackson és Michael Jordan. Énekesi pályafutásba szeretett volna fogni, de hamar rájött, hogy semmi énekhangja sincs.

Karrier
Sebastian már 7 éves kora óta van jelen a motorsportban. Mint a legtöbb F1-es pilóta, ő is a gokarttal kezdte a pályafutását. A gokart után a német BMW-kupába került. 2004-ben ebben a kategóriában óriási fölénnyel győzni tudott. 2005-be a Formula 3 Euroszériába került. Még ebben az évben az ötödikként végzett, majd rá egy évre a második helynek örülhetett.

A Formula 1-ben a BMW-Sauber tesztpilótájaként debütált 2006-ban a Török Nagydíj pénteki szabadedzésén. Ezen a szabadedzésen megfutotta a leggyorsabb kört. Végül a szezon hátralévő futamai előtti szabadedzéseket rendszerint részt vett.
2007. júliusába leszerződött a Toro Rosso istállóhoz. A csapat színeiben a Magyar Nagydíjon debütált és a 16.-ként ért célba. A verseny után az istálló bejelenette, hogy a 2008-as évet is náluk fogja a fiatal német pilóta tölteni. A 2008-as szezonban nem volt túl szerencsés Vettel, de a sok szenvedés meghozta gyümölcsét - az Olasz Nagydíj kvalifikáción megszerezte a polepozíciót, majd a versenyen az első futamgyőzelmét is.
A 2008-as Német Nagydíjon bejelentették, hogy Vettel a Red Bull Racing-hez szerződött. A 2009-ben elég közel volt ahhoz, hogy megszerezze a Vb címet, de Jenson Button jobbnak és szerencsésebbnek bizononyult. A Vb pontversenyben a 2. helyet sikerült megszereznie.

2011-es szezon
A bahreini szezonnyitó futamot az ottani helyzetek miatt eltörölték, így az új szezon az Auszrál Nagydíjjal kezdődött. Az időmérőt is és a futamot is hatalmas előnnyel nyerte meg a legfiatalabb Világbajnok az RB7-tel. Ezután következett a Maláj Nagydíj, ahol újabb rajt-cél győzelmet aratott. Kínában megállíthatatlannak tűnt az ifjú német: 3ból 3 szabadedzést megnyert, ezután istmét megszerezte a pole pozíciót, bár ezt nem tudta győzelemre váltani, meg kellett elégednie a 2. hellyel, miután rossz taktikát választott a csapat. Isztambulba úgy érkeztek meg a csapatok, hogy talán be lehet fogni a Világbajnokot, viszont tévedtek: újabb pole pozícióját győzelemre váltotta. Barcelonában és Monacóban sem változott a helyzett: Sebastian megállíthatlan volt, a világbajnokságot igen nagy előnnyel vezette. Kanadában ismét egy polet hozott össze, bár a győzelem elmaradt. A több, mint 4 órás futamot az utolsó körben veszítette el Seb, és csak a második helyen ért célba. Valenciába viszont ismét ő állhatott a dobogó legfelső fokára. A Brit Nagydíjon a FIA új módosításokat írt elő, ami a motorkat illette. Ez a szabálymódosítás főleg a Red Bullnak jött rosszul. Sokan úgy vélték, megállíthatják a címvédőt. Az időmérőn a 2. helyet szerezte meg, 32 század mp-cel lemaradva csapattársától. A futamon az első 3 helyezett ugyanaz maradt, csak más sorrendben: Alonso mögött Sebastian és Mark Webber ért célba. Németországba a csapatok megint úgy érkeztek, hogy a FIA újabb módosításokat írt elő. Meglepő módon Sebastian csak a 3. helyet tudta megszerezni a kvalifikáción. Bár jól rajtolt a hazai közönség előtt, most először nem tudott a dobogóra felállni, a 4. helyen ért célba. Sebastian a futam után úgy nyilatkozott, hogy kemény futam volt, és a kocsit sem érezte a hétvége során. A világbajnoki pontversenyt még ígyis toronymagasan vezeti 216 ponttal. A következő futam július 31-én lesz a Hungaroringen.

2010-es szezon:
A szezon első versenyét Bahrein-ben volt. Vettelnek sikerült megszereznie a polepozíciót, de a versenyen végül csak a 4. helyet tudta megszerezni. Az Ausztrál Nagydíjon - amit Melbourne-ben rendeztek meg - ismét az első helyről sikerült indulni, de a versenyt már nem tudta befejezni. A Maláj Nagydíjon a 3. rajtkockából indult, de egy remek rajt után az első helyre jutott és itt is fejezte be a futamot. A kaotikus Kínai Nagydíjon Seb ismét az első rajtkockából indult, de a csapat rossz taktikája miatt mindössze a 6. helyen ért célba. Az első európai helyszínen megrendezett futamon, a Spanyol Nagydíjon mind a két Red Bull igazán magasra tette a lécet. Seb a 2. helyről indulhatott. A verseny fordulatos volt igazán: az utolsó kör előtt Hamilton autója megadta magát, így Seb feljött a negyedik helyről a 3.-ra. A Monacoi Nagydíjon is a Red Bull-ok domináltak: Webber az első helyről, míg Sebastian a harmadik helyről indulhatott. Egy nagyon jól elkapott rajt után Seb feljött a második helyre - amit a futam végéig tartani tudott. A Török Nagydíjon Seb a kvalifikáción a második helyet szerezte meg, a vasárnapi napon pedig nem ért el helyezést, mivel egy előzés során összeütközött csapattársával, Webber-rel. A Kanadai Nagydíjon a második helyről indulhatott, de a 4. helyet szerezte meg. A soron következő nagydíjat, az Európai Nagydíjat Valenciába tartották. Bár a szabadedzéseken nem futott túl jól, szombaton odatette magát: megszerezte a pole pozíciót. Innen rajtolt és fejezte be a futamot. A Brit Nagydíjon az időmérőn megszerezte a polepozíciót, de defektet kapott. Kerékcsere után utolsó helyre ért vissza, de a futam végére a 7. helyre küzdött fel magát. A Német Nagydíj előtt szülővárosában 120 ezer ember parádézott, így hatalmas támogatással érkezett a Német Nagydíjra. Seb ismét megszerezte a polet, de mivel a rajtnál túlságosan Fernando Alonsoval volt elfoglalva, így elment mellette Felipe Massa, majd Alonso is. A hazai futamát így a 3. helyen fejezte be. Ezután következett a Magyar Nagydíj. Az időmérőn pályarekordot döntött, mindenkire hatalmasat vert. Már mindenki 100%-os Vettel-győzelmet jósolt, de a Hungaroringen semmi sem életbiztosítás: a Safety Car után a restartot elbénázta, majd még áthajtásos büntetést is kapott. Így a Magyar Nagydíjon is csak a 3. helyen végzett. A Belga Nagydíjon nem úgy teljestett, mint azt mindenki várta: a kvalifikáción a 4. helyet szerezte meg, majd a futamon egy buta előzés miatt kilökte Jenson Buttont. Emiatta a manővere miatt áthajtásos büntetést kapott, így elúsztak az esélyei, hogy pontot szerez. Ezután ismét szerencsétlenül járt, mikor Liuzzit előzte meg. Így csak a 15. helyen ért célba, plusz kapott egy kört is. Az Olasz Nagydíjon a 6. helyről rajtolhatott el, majd a futamon a 4. helyet hozta. A Szingapúri Nagydíjon visszatért régi formájához. Az időmérőn csak két tizeddel maradt el a Ferraris Alonso-tól, így csak második helyre kvalifikálta magát és ezen a helyen fejezte be a versenyt is. A legutóbbi futamon, a Japán Nagydíjon végre régi formáját hozta. Egész hétvégén ő dominált. A szabadedzéseket és az időmérőn is ő volt a leggyorsabb, majd a futamon is megállíthatlan volt. Evvel a győzelemmel visszahozta az esélyeit a világbajnoki cím megszerzésre. A Koreai Nagydíj hétvégén ő volt a leggyorsabb, mind a szabadedzáseken, mind a kvalifikáción és még a futamon is. Még az időjárás, a rengeteg biztonsági autó sem zavarta meg. A futamot mégis 0 ponttal fejezte be, mivel a leintés előtt 10 körrel motorja felmondta a szolgálatot. Brazíliába ezért hatalmas bizonyítássi vággyal érkezett. Bár a kvalifikációt nem ő nyerte meg, hanem honfitársa, a futamon egy jó rajtot elkapva és jó taktikával nyert. Mivel ezen a futamon Red Bull 1-2. hely született, a csapat megnyerte a konstruktőri díjat. Az egyéni címnél azonban egyre jobban kiéleződtek a helyzetek. Abu Dhabi hétvégéjén ugyanazt a formáját hozta, mint Koreában. Az időmérő utána a futamot hatalmas fölénnyel nyerte meg. Bár 11 pontos hátránnyal érkezett meg a nagydíjra, mégis 6 pontos előnnyel nyerte meg a Világbajnokságot úgy, hogy egyszer sem vezette a tabellát (csak a legvégén), így ő lett mindenidők legfiatalabb világbajnoka.